U çel Panairi Mbarkombëtar i Librit Akademik dhe Shkencor, edicioni II

Të hënën, në ambientet e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës në Prishtinë, u çel edicioni II i Panairit Mbarëkombëtar i Librit Akademik dhe shkencor, i organizuar si nismë e përbashkët e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës (ASHAK) dhe Akademisë së Shkencave të Shqipërisë (ASHSH).

Në ceremoninë e hapjes fjalë rasti mbajti kryetari i ASHAK-ut, akademik Mehmet Kraja, ndërsa më pas foli nënkryetari të ASHSH-së, akademik Vasil S. Tole.

Me fjalë përshëndetëse të pranishmëve iu drejtua drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, znj. Alda Bardhyli, e cila me rastin e 100-vjetorit të lindjes së Jakov Xoxës ndau çmimin “Jakov Xoxa” për librin “Stilografia” të akademik Sabri Hamitit.
Çmimin akademik Sabri Hamitit ia dorëzoi akademik Skënder Gjinushi, kryetar i ASHSH-së.

Ceremonia e hapjes u përmbyll me fjalën e të birit të Jakov Xoxës, z. Agron Xoxa, i cili falënderoi organizatorët për nderimin që iu bë.

Panairi do të qëndrojë i hapur tri ditë, nga 24-26 prill 2023.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [66.75 KB]